Taasiseseisvumispäeval ja Kultuurikeskuses avatud lipunäituse taustal meenutusi ka mõnest esimesest taasiseseisvumiseelsest sinumustvalgest lipust Avinurmes.

Eesti Muinsuskaitse Seltsi koosolekul Tartus 14.–17. aprillil 1988 pandi lehvima sinine, must ja valge ning 2. juunil 1988. aastal võttis Eestis Muinsuskaitse Seltsi volikogu vastu deklaratsiooni eesti rahvusvärvidest ja eesti rahvuslipust, milles tunnistati sinimustvalge lipp eesti rahvuslipuks.

See sütitas tegutsema ka Avinurme Muinsuskaitse Seltsi, mille hingeks oli Ants Jalakas ja esimeheks Leili Kallavus. Seltsilised asus 1988. aastal jaanipäeva eel otsima lippu, mis mälestuste järgi oli peidetud vanasse kultuurimajja – ent sealt lippu siiski üles ei leitud. Nii pärines esimene lipp, mida Avinurmes 1988. aasta jaanipäeva rongkäigul lehvitati, hoopis Haava Mihklilt, kelle kodus oli sinimustvalge lipp olnud peidetud riidekapi topeltpõhja või -seina vahele. See lipp püstitati jaanipäeva järel (vanale) kultuurimajale.

Seejärel hangiti siidiriiet, et uued lipud õmmelda, ning Leili asus nende jaoks lipukangast värvima. Sinise värvi hankimisega oli raskuseid ning see segati hoopis kokku teistest värvidest – ning katsetamise järel saadi õige toon kätte.

Valmis kaks lippu – üks Muinsuskaitse Seltsile ja teine Avinurme lasteaiale, mis õnnistati sisse Avinurme kirikus sama aasta sügisel.

Muinsuskaitse Seltsile ja lasteaiale valmistatud lipud Avinurme kirikus 1988. aasta sügisel. Lippe hoidmas toonane lasteaia juhataja Küllike Pärn oma isa Helmut Kallavuse ja vennapoeg Kristoga.

Muinsuskaitse Seltsi lipp pandi lehvima Avinurme vallamajale, kust see võeti putši ajal maha.

Avinurme Muinsuskaitse Seltsi esinaine Leili Kallavus lasteaias lastele Eesti lippu tutvustamas 1988. a. sügisel.