VAKK on üks vanimaid nõuliike. See oli tüüpiline talukultuuri tarbeese, sõõriku või ovaalse põhjaga silindriline puunõu, mille kere oli painutatud õhukesest lauast, puukoorest, vahel ka punutud puujuurtest või õlest.

Vakkasid kasutati ehete, rõivaste ja villa hoiustamiseks, aga ka veimede hoidmiseks (veimevakk). Tüüpiline oli ka paelaga kaelas käiva külvivakk ehk külimit, mida külvamisel kasutati ja mille järgi sai vakast ka vana mahuühik (nt Tallinna vakk oli 3 külimikku ehk u 43 liitrit).


AJAVAKAST saab mõelda seega ühtaegu kui kohast, kus ajakillukesi hoida ja talletada, ent samas ka anumast, kust neid maailma külvata, et nad uues ajapinnas idanema ja kasvama läheks.

AVINURME AJAVAKA veebileht on kodulooline veebimuuseum ning veebi-, st võrgumuuseumina soovib saada ka koduloouurijate ja koduloohuvilisi ühendavaks võrgustikuks.

Pärandkultuurse ja koduloolise materjali kogumise ja tutvustamise kõrval korraldame ka õpitubasid ja koolitusi pärandkultuursete oskuste ja teadmiste tutvustamiseks ja hoidmiseks.


MTÜ AVINURME AJAVAKK asutati 2020. aastal eesmärgiga kujundada Avinurme piirkonna tulevikku ja panustada selle jätkuvasse arengusse läbi kohaliku pärandkultuuri hoidmise, teadmiste kogumise, tutvustamise ja õpetamise ning kohaliku kultuurielu rikastamise läbi erinevate pärandkultuursete, kultuurilooliste, hariduslike ning tulevikkuvaatavate ettevõtmiste.

Avinurme puutöömeister (autor: Carl Sarap, 1935–1940), RM Fn 1040:1077