10.–12. septembril kell 12–16 ootame kõiki huvilisi külla Avinurme Ajavaka pärandikooli A-teljeesse tutvuma lõimeripstehnikas Avinurme põrandatekkidega.

Seekordsete Muinsuskaitsepäevade teemaks on “Peidetud pärand” ning see märksõna kirjeldab täpselt just Avinurme põrandatekke, mida siinkandi naised 1950.–1970. aastatel, isegi veel 1980ndatel ulatuslikult kudusid. Oli ju nõukogude ajal kodutööndus pehmelt öeldes tabu ning Avinurme kandi naised kudusid seetõttu vaipu suuresti salaja. Nii jõudis nende kätetöö küll sadadesse, ilmselt isegi tuhandetesse Eesti kodudesse, ent omati jäi see kohalik traditsioon laiema avalikkuse eest saladusse. Teisalt ei kiputa ka põrandakatetest mõtlema kui pärandist, mis vajab hoolitsust ja kaitset. Meie ürituse pealkiri – “Pärand põrandal” – kutsubki üles märkama käsitöövaipu kui meie esiemade pärandit.

Suvel alustasime pärandikoolis lõimeripstehnikas vaipade ehk niidivaipade kudumise kursusega Veinika Västriku juhendamisel. Eesmärgiks tutvustada ja taaselustada Avinurmes niidivaipade kudumise traditsioon. Seadsime üles Ajavaka A-teljee kuue eri ajastust pärineva kangasteljega ning asusime kangaid looma ja kuduma. Kudumiskursuste korraldamist toetas Eesti Rahvakultuuri Keskus, uute telgede soetamist toetas kohaliku omaalgatuse programm.

Muinsuskaitsepäevadel 10.–12. septembrini avame Ajavaka A-teljee uksed, näitame põrandatekke, mida koome – ja mille eeskujuks on Avinurme kandi naiste tööd. Samuti seame üles traditsiooniliste Avinurme põrandatekkide näituse. Nii on meie a-teljees võimalus tutvuda ühtaegu nii traditsiooniliste kui ka kaasaegsete kangastelgedega, nii algupärase Avinurme naiste loominguga kui ka nende tänaste tõlgendustega.

Avinurme põrandatekkidest saad pikemalt lugeda siit.

A-teljee on Avinurmes, endise Raja poe vanas majas, Võidu 5.

Lisainfo: avinurme@ajavakk.ee, 566 19 492
www.facebook.com/ajavakk