Ootame kõiki huvilisi külla Avinurme Ajavaka pärandikooli A-teljeesse tutvuma lõimeripstehnikas Avinurme põrandatekkidega.

Avame Ajavaka kangakudumise ateljee uksed 25. septembril Maal elamise päeval kell 12–16. Näitust saab külastada ka 26. septembril ning 2.–3. oktoobril kell 12–16.

Näitus on avatud ka Täiskasvanud õppija nädalal, reedel ja laupäeval 15.–16. oktoobril, mil näituse vaatamisele lisaks saab proovida ka ise kätt Avinurme põrandateki kudumisel.

Muudel aegadel saab endale sobiva külastusaja kokku leppida telefonitsi (566 19492) või meilitsi (avinurme@ajavakk.ee).

Avinurme lõimeripstehnikas põrandatekkide kudumise traditsioon ulatub 1930ndatesse aastatesse, aga ulatuslikumalt hakati neid kuduma 1950.–1980. aastatel. Nõukogude oludes kooti põrandatekke müügiks suuresti salaja. Nii jõudis nende kätetöö küll sadadesse, ilmselt isegi tuhandetesse Eesti kodudesse, ent omati jäi see kohalik traditsioon laiema avalikkuse eest saladusse.

Suvel alustasime pärandikoolis lõimeripstehnikas vaipade ehk niidivaipade kudumise kursusega Veinika Västriku juhendamisel. Eesmärgiks tutvustada ja taaselustada Avinurmes niidivaipade kudumise traditsioon. Seadsime üles kangakudumise ateljee kuue eri ajastust pärineva kangasteljega ning asusime kangaid looma ja kuduma. Kudumiskursuste korraldamist toetas Eesti Rahvakultuuri Keskus, uute telgede soetamist toetas kohaliku omaalgatuse programm.

Näitusel on võimalik tutvuda pea poolesaja Avinurme põrandateki ja -vaibaga, üles on seatud 6 kangastelge, millel kootakse traditsioonilistest Avinurme põrandatekkidest inspireetitud vaipu.

Avinurme põrandatekkidest saad pikemalt lugeda siit.

Avinurme Ajavaka kangakudumise Ateljee asub Avinurmes, endise Raja poe vanas majas, Võidu 5.

Lisainfo: avinurme@ajavakk.ee, 566 19 492
www.facebook.com/ajavakk