Avinurme Ajavakk
25. septembril 2022. a. oli Avinurme pärandihoidja Ilse Rummeli (25.09.1922–28.12.2018) ehk Jaagapra Ilse 100. sünniaastapäev. Ilse misiooniks oli siinkandi pärandteadmiste ja -oskuste edasiandmine tulevastele põlvedele. Ilse südameasjaks oli endisaegsete linatööde tutvustamine linakasvatamisest kangakudumiseni. Selle tarvis rajas ta Änniksaarde oma kodutallu Jaagaprale linamuuseumi. Ent samuti õpetas Ilse kohalikke toidutraditsioone ning aitas koguda, talletada ja edendada kohalikku pärandit.

Ajavakas tähistame Ilse sünniaastapäeva nii, nagu tundub missiooniinimese austamiseks ja tänamiseks ainuvõimalik: andes edasi teadmisi, mida Ilse meiega jaganud on. Õpime valmistama traditsioonilist Avinurme kapsapiirakat ning kuduma linast leivarätti.

Reedel, 30. septembril kell 16:00 toimub Raja majas kapsapiiraka valmistamise töötuba.

Töötoas õpime Ilse ja Meida õpetuse järgi valmistama traditsioonilist Avinurme kapsapiirakat, mis on jõudnud ka vaimse pärandi nimistusse.

Kapsapiiraka valmistamiseks vajaminev põrandaleiva tainas ja piirakasisu on ette valmistatud töötoa korraldajate poolt. Töötoas õpime taignast ja kapsasegust piirakat valmistama.

Töötoas osaleja saab enda valmistatud leiva kodus küpsetamiseks kaasa.

Osaleda võib nii ükski kui ka koos laste või laste-lastega 🙂

Juhendaja: Küllike Pärn

Osalemiseks kirjutage: avinurme@ajavakk.ee

Oktoobrikuus ja novembriski saab Ajavaka teljetoas kududa Ilse kangastelgedel endale linase leivaräti.

Lihtne linane käterätt, mille all leiba kergitada või mille sees ahjust võetud leiba hoida, on leivakultuuri üks võtmeelemente. Ilse valmistas käterätte ka 90ndatel eluaastatel – ikka arvestusega, et arssin ehk 72 cm päevas.

Labases koes leivaräti valmistamine pakub rõõmu vilunud kangakudujatele, ent on ka jõukohaseks neile, kes tahavad kangakudumise kunsti järele proovida.

Leivaräti pikkuse otsustab kuduja ise 🙂

Kudumine toimub n-ö elavas järjekorras, kudumisaeg lepitakse kokku kudujate võimalustele ja oskustele vastavalt.

Kui soovid ettevõtmises osaleda, kirjuta meile, millised ajad (nädalapäevad, kuupäevad ja/või kellaajad) sulle kõige paremini sobiks: avinurme@ajavakk.ee