Avinurme metsavallas oli 19. sajandil pealt 40 küla, millest nii mõnigi on pidanud ajalootuultele alla vanduma. Ent alles on külade põnevad lood ja maagilised talukohad.

Piilsi Külade Selts pakub alates aprillist 2021 võimalust mõne sealkandi endisaegse küla avastamiseks, kutsudes matkale “KADUNUD KÜLAD” – seekord KODASAARE ja/või LINNANÕMME-AANATI külade radadel. Matkade pikkuseks 3-4 km ja orienteeruvalt 2-3 tundi üks rada.

Giidi juhendamisel saab näha vanu talukohti ja põlispuid ning kuulata põnevaid lugusid kadunud külade tekke- ja ajaloost, seal elanud inimeste tööde ja tegemiste kohta.

Matkale tuleb registreerida ja matkaga seonduvad soovid eelnevalt kokku leppida telefonil 53313007.

KADUNUD KÜLADE MATKAST AJAKIRJANDUSES


7. mai Vooremaas ilmus matka läbi teinud Ulvi Tammelt artikkel Piilsi Külade Seltsi korraldatavatest “Kadunud külade” matkast Linnanõmme-Aanati radadel.

Matkade idee autor ja kodukandigiid Piret Haav jõudis kadunud külade ajaloo uurimiseni oma pereloo kaudu: „Meie pere kõik neli lüli – vana-vanemad ja vaarvanemad – on seotud ümberkaudsete kadunud küladega.“ Ent nende külade ajaloos on oma koht ka mitmel Eesti kultuuriloos olulisel isikul. 

Piret märkis, et endise Avinurme mõisa külaelanike arv oli kasvama hakanud alates 18. sajandi lõpust järjepidevalt. 1811. a hingeloendi andmete alusel on võimalik jälgida, kuidas elanikke paigutati ümber, mille tulemusena tekkisid 19. sajandil uued külad. Nende areng ja õitseaeg kestis poolteist sajandit, millele järgnes järk-järgult metsakülade tühjenemine elanikest.

„Sõjaeelse vabariigi ajal oli Piilsi piirkonnas 10 küla. Kuigi Karusoo, Kolgavälja, Tõnusaare ja Soldativälja külanimesid enam ei kasutata, elab seal praegugi veel inimesi. Täiesti tühjad on Kodasaare ja Linnanõmme-Aanati külad.“

Matkale saaksid kõik huvilised veel ka maikuu jooksul minna, mil rohi on veel madal ja hea on talukohti tuvastada. Kadunud külasid saab avastama minna ainult koos giidiga, sest külade matkarajad ei ole tähistatud. „Tulla võib nii kahekesi, perekonniti kui organiseeritud grupiga,“ rääkis Piret Haav.

LOE ARTIKLIT.

Musta joonega on ümbritsetud Piilsi külad, lillad täpid osutavad kadunud küladele.